X
تبلیغات
فرهنگی

فرهنگی

اطلاعاتی در مورد دانش آموزان و معلمان

طرح درس ریاضی 5-ذوزنقه

                                                                 بسم الله الرحمن الرحیم

 

* طرح درس روزانه

 

 

مشخصات کلی

عنوان

مشخصات

زمان

1.نام درس:ریاضی     2.موضوع درس :مساحت ذوزنقه      3. مدت جلسه :40 دقیقه 

 4.نام مدرسه:  امید های انقلاب  5 .تعداد دانش آموز:18 نفر   6. کلاس و مقطع تحصیلی:پنجم ابتدایی   

 7.نام معلم :1 . عظیم پردل      8 . مورخه :11/10/1387

 

  اهداف

2.هدفهای کلی درس

1.  دانش اموز با بدست آوردن مساحت ذوزنقه از مساحت متوازی الاضلاع آشنا می شود.  

 

3.هدفهای جزئی درس

1.دانش آموز با ارتفاع وقاعده های ذوزنقه آشنا می شود .

2. با نسبت مساحت ذوزنقه به مساحت متوازی الاضلاع آشنا می شود .

 

4. هدفهای رفتاری

1. مساحت ذوزنقه را حساب کند

2.دانش اموز ارتفاع ذوزنقه را  رسم می کند .

3. از روی اشکال هندسی شکل ذوزنقه را پیدا می کند .

4. به همکاری و انجام فعالیت های گروهی  علاقه نشان دهد  .

 

فعالیت های

 قبل از تدریس

                       

5. انتخاب روش تدریس

تلفیقی از روش های پرسش و پاسخ و نمایشی (بصورت مجسم و نیمه  مجسم )استفاده می کنیم .

 

6.تهیه ی وسایل کمک آموزشی

گچ ،استفاده از اشکال درست شده ذوزنقه و متوازی الاضلاع از مقوا  و کتاب درسی

 

7. نحوه ی تعامل و گروه بندی 

 

4 گروه ، هر گروه 3 نفر

 

   فعالیت های ضمن تدریس

8. امور مقدماتی

1. سلام و احوال پرسی  2. دقت در وضعیت جسمی و روحی دانش آموزان

3. حضور و غیاب 4 . جمع آوری و بررسی تکالیف درسی و انتخاب تکلیف برتر

 

9. ارزشیابی تشخیصی

1. از اطلاعاتی در مورد مساحت (که به سطح شکل می گویند ) سوال می کنیم

2.در مورد روش بدست آوردن مساحت متوازی الاضلاع سوال می کنیم .

 

10.آماده سازی و ایجاد انگیزه

روش بدست آوردن مساحت مستطیل ،مربع ،متوازی الاضلاع و ... را یادآوری می کنیم . 

 

11. ارائه ی درس

فعالیت های مدیر یادگیری

فعالیت های فراگیر

 

1. شکل متوازی الاضلاع را با قرار دادن دو ذوزنقه کنار هم بوجود می آوریم

2. مساحت متوازی الاضلاع

3. شکل (متوازی الاضلاع) را به دو ذوزنقه ی مساوی تقسیم می کنیم

4. نسبت مساحت شکل ذوزنقه نسبت به مساحت شکل متوازی الضلاع

1.  نام شکل را می گویند

 

2.می گویند ،    قاعده *ارتفاع

3. ـــــــــــــ

 

4. می گویند        

                         2

توضیحات :  حرف دانش  آموزان  را در صورت درستی تایید می کنیم و در صورت نادرست بودن جواب، آنها  را به سوی پاسخ درست راهنمایی می کنیم .

12. جمع بندی

مرور روش بدست آوردن مساحت ذوزنقه بوسیله ی یک دانش آموز و راهنمایی توسط معلم .

 

13. فعالیت های تکمیلی

 

 

 

چند تا شکل ذوزنقه را کشیده واز دانش آموزان می خواهیم که مساحت آنها را حساب         

کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

  در مورد  روش بدست آوردن مساحت ذوزنقه ای با ارتفاع و قاعده های مشخص از آنها سوال می کنیم .(بدون رسم شکل )

 

14. ارزشیابی تکوینی

فعالیتهای پس از تدریس

به دانش آموزان فرصت می دهیم که در مورد قسمتی که متوجه نشده اند سوال کنند .

15. رفع اشکال و دادن فرصت سوال

 

از دانش آموزان می خواهیم که تمرین های درس را انجام دهند .

16. تعیین تکلیف

اتمام درس با صلواتی بر محمد (ص)و آل محمد (ص)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم دی 1387ساعت 16:19  توسط azim pordel  | 

                                                    بسم الله الرحمن الرحیم

*

 

 

عــــــــنوان

مــــــــــــــــــــــــــشـخـصات

زمان(دقیقه)

 

فعالیت های قبل از تدریس

1.مـــــشخصات کـــلی

1.نام درس:مدنی  2.موضوع درس :زندگی شهری (درس 6) 3. مدت جلسه :45 دقیقه

4.نام مدرسه( تربیت معلم) : شهید بهشتی 5 .تعداد دانش آموز:24 نفر  6. کلاس و مقطع تحصیلی:چهارم ابتدایی    7.نام معلم : عظیم پردل 8 . مورخه : 18/9/1387

 

2.هدفهای کـــلی درس

1. با زندگی در شهر آشنا می شود 2. با مشاغل موجود درشهر آشنا می شود 3. با خدمات موجود در شهر آشنا می شود 4. با خدمات موجود در شهر آشنا می شود 5. با تاسیسات موجود در شهر آشنا می شود 6.به آشنایی در مورد امکانات موجود در شهر علاقه نشان می دهد .

 

3.هدفهای جزئــی

1.با تفاوت بین شهر وروستا آشنا می شود 2. با کار مخصوص هر اداره آشنا می شود 3. با طرز قرار گرفتن فروشگاههایی که کار شبیه به هم دارند آشنا می شود

 

4.هدفهای رفتــــاری

1. دانش آموز بتواند مشاغل موجود در شهر را نام ببرد 2. در مورد مشکلات و امکانات رفاهی شهر توضیح دهد 3. تفاوت بین شهر و روستا را شرح دهد 4. محصولات و کالاهای تولید شده در شهر را نام ببرد.

 

5.انتخاب روش تدریس

روش تدریس تلفیقی (توضیحی،داستانی و پرسش و پاسخ)

 

6.تهیه ی وسایل کمک آموزشی

کتاب درسی – گچ

 

 

فعالیت های ضمن تدریس

7.امــــور مقدماتــــی

1. سلام و احوال پرسی  2. دقت در وضعیت جسمی و روحی دانش آموزان

3. حضور و غیاب 4. جمع آوری و بررسی تکالیف درسی

3

8.ارزشیابی تشخیصی (تعیین رفتار ورودی )

1. پرسش در مورد شهرهای اطراف (چند مورد را نام ببرد )

2. ارزیابی اطلاعات دانش آموزان نسبت به شهرهای اطراف و امکانات موجود در آنها

2

9.آماده ســـــازی

1.دادن اطلاعات مفید و خوب و ایجاد انگیزه در دانش آموزان و آماده شدن برای درس جدید   

3

10.ارائه ی درس جدید

در مورد فعالیت موجود در شهر ها ،قوانین ،وظایف اداره ها(شهرداری) ،مشکلات شهرها و وابستگی شهر و روستا به همدیگر توضیح می دهیم .

15

جـــــمع بــــــندی

مرور درس با کمک دانش آموزان وخواندن متن کامل درس

2

لـــــغت خـــــوانی

شغـل مردم شهر – محله های شهر – شهرداری – رفتگر – مشکلات شهر ها – ارتباط شهر و روستا   

2

تـــــصویر خــــوانی

نگاه کردن به تصاویر و توضیح و تفاسیر آنها توسط  دانش آموزان وتکمیل کردن انها

بوسیله ی معلم 

2

یـــکه خــــــــوانی

درس جدید را دانش آموزان تک تک می خوانند و قبـل از آنها معلم خودش یکبار می خواند  

3

فعالیت های تکمیــــلی

1. از زندگی در شهر خاطره ای گفته می شود 2. استفاده از دانش آموزانی که شهر را دیده تا شهر را توصیف کنند .

5

 فعالیت های پس

 از تدریس

ارزشیـــابی تکوینـــی

1.پرسیدن چند سوال در مورد درس امروز 2. دقت در رفتارهایی که نشانه ی علاقه یا عدم علاقه ی دانش اموزان به درس است .

3

رفع اشکال و دادن فرصت سوال

به دانش اموزان فرصت بدهیم در مورد مشکلات و یا مفاهیمی که متوجه نشده اند سوال کنند .

5

تعـــیین تـــکـلیــــف

برای جلسه ی آینده درس را بخوانند و به پرسش های آخر درس جواب بدهند .

ــــــ

 

 

    «اتمام درس با صلواتی بر محمد(ص) وآل محمد (ص) »

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم آذر 1387ساعت 10:7  توسط azim pordel  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم آذر 1387ساعت 9:9  توسط azim pordel  | 

                                             بسم الله الرحمن الرحیم

 

*طرح درس روزانه درس قرآن

  

عنوان

مشخصات

مشخصات کلی

نام درس: قرآن  موضوع : سوره نصر (درس 5) 

پایه تدریس: اول ابتدایی

مدت تدریس0 :2 دقیقه  نام معلم : عظیم پردل

 نام آموزشگاه : تربیت معلم شهید بهشتی 

 تاریخ اجرا:7/2/1387    

اهداف کلی

1.             آشنایی  و روانخوانی سوره ی نصر

2.              توانایی خواندن کلمات قرآنی دارای مصوت«­­­- و»

3.              توانایی خواندن کلمات قرآنی دارای دو مصوت «ت» و «س»

4.              آشنایی با ادب، پاکیزگی و نظم برای خواندن قرآن 

5.             قرآن بهترین هدیه برای فرزندان

6.              تقویت ارتباط گوش و چشم 

 

اهداف جزئی و

 رفتاری

1.          عاطفی : دانش آموز باید به قرآن به عنوان با ازش ترین هدیه نگاه کند  

2.          شناختی :نام سوره را باید به خاطر بسپارد – موضوع درس را بداند

3.          روانی – حرکتی : سوره نصر را بصورت روان بخواند – بتواند با چوب نشانه گر خط ببرد – سوره ی نصررا بتواند درست و کامل بخواند

روشها و راهبردهای

     تدریس

 

پرسش و پاسخ –

روش فعال – توضیحی – بیان داستان

مواد و رسانه های آموزشی                    

نوار قرآن – لوحه – ضبط صوت – تصاویری در مورد مفاهیم سوره

مدل کلاسی

 بصورت ( U ) شکل یا بصورت نیم دایره

نحوه ی تعامل و گروه بندی 

 

 

هر گروه  5 نفر

امور مقدماتی

سلام و احوال پرسی – قرائت قرآن – دقت در وضعیت جسمی ،روحی و روانی دانش آموزان 

بررسی تکالیف

تاریخ وامضا – تشویق شخصی که تکالیف خود را به نحو احسن انجام داده است  

ســنــجـــش

آغـــازیـــن

1.     رفتار ورودی :پرسش از دانش آموزان در مورد مطالب درس جلسه ی قبل و یادآوری آن

2.    پیش آزمون : سنجش اطلات دانش آموزان در مورد درسی که قرار است تدریس شود

 

آمــــاده ســازی

 و ایـــــجـــــاد

   انـــگـــیــزه

آماده کردن ضبط صوت – کنترل لوحه ی قرآن – آوردن نوار به اول سوره ی نصر –آماده کردن تصاویر – توضیح در مورد فضایل و نیکی های قرائت سوره ی نصر برای علاقمندی هر چه بیشتر دانش آموزان برای خواندن قرآن 

ارزشیابی تکوینی

   (مرحله ای )

سنجش میزان پیشرفت دانش آموزان – ارزشیلبی در حین تدریس

 

جمع بندی درس و

ارزشیلبی پایانی

چند سوال می پرسیم و جواب فردی می خواهیم

1.نام سوره ای که یاد گرفتیم چه بود ؟ نصر

2.از چند نفر از دانش آموزان می خواهیم که سوره را بخوانند (داوطلبی )

 

تعیین تکلیف و

فعالیتهای تکمیلی

1.داستان را برای خانواده ی خود تعریف کنید و نظر آنها را در جلسه ی بعدی بگویید

2.سوره ای که یاد گرفتید برای اهالی خانه بخوانید

3.یک نقاشی در مورد پیروزی مسلمانان بر کافران بکشید

         جمع آوری وسایل و بیا ن صلواتی بر محمد (ص) و آل او

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387ساعت 9:39  توسط azim pordel  | 

درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی             جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387ساعت 9:23  توسط azim pordel  |